AJAX Nedir?

Değerli dostlarım merhabalar, bu yazımızda AJAX‘ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğreneceğiz. Uzun açıklaması; Asynchronous JavaScript and XML dir. Web tabanlı projelerimizde daha etkileşimli sayfalar oluşturmak için kullanırız. AJAX birçok programlama dilleri ile uyumlu çalışabilmektedir. Ancak desteklemeyen tarayıcılar içinde bir versiyon oluşturulması gerekir.

En yaygın kullanım amacı ise, sayfa yenilenmeden sunucuya veri göndermek ve sunucudan gelen veriyi dinamik olarak ekranımızda çalıştırılması gibi işlemler yapmak. Örneğin; sayfa yenilenmeden yada bir yönlendirme yapmadan aynı sayfa içerisinden veritabanımız dan bir kullanıcı silmek gibi.

AJAX JavaScript tabanlı çalışmaktadır. Bu yüzden AJAX’a başlamadan önce temel JavaScript Öğrenmemiz şart. AJAX Client ( kullanıcı bilgisayarı ) taraflı çalıştığı için sunucumuzda performans arttırırken, kullanıcı bilgisayarı performansına göre ise yavaşlamaya sebep olmaktadır.

AJAX örnekleri görmek isterseniz eğer web sayfamda yer alan AJAX kategorisini inceleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak web sayfamdaki AJAX kategorisine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares