C# Tür Dönüşümü – Parse & Convert

Değerli dostlarım, bu dersimizde C# ile değişken veri türünü değiştirmeyi öğreneceğiz. Öncelikle her programlama dilinde veri türü değiştirmeye ihtiyaç duyulur.

Örneğin 5 değerini string olarakta kullanabiliriz, ama matematiksel bir hesaplama yapmak istediğimizde kodumuz hata verecektir. Bu string veriyi integer yani sayısal veriye çevirmemiz gerekecektir. C# da ise değişken tür dönüşümleri için 3 farklı yöntem kullanırız. Şimdi bu metodları ve sınıfları konu başlıkları altında öğrenelim.

C# Convert Sınıfı

C# da değişken tür dönüşüm sınıfıları ve metodlarından birtanesi Conver’tir. Şimdi aşağıda yer alan örnek kodumuzu inceleyerek nasıl kullanıldığını öğrenelim.

string veri = "12345";
int sayi = Convert.ToInt32(veri);

C# Parse Metodu

C# ta diğer bir değişken tür dönüşüm metodumuzu ise Parse metodudur. Şimdi aşağıda yer alan kodumuzu inceleyerek nasıl kullanıldığını öğrenelim.

string veri="123";
int sayi1 = int.Parse(veri);

C# ToString()

Örneğin integer değere sahip bir değişkeni string şeklinde kullanmamız gerekebilir. Bu durumda yapmamız gereken ToString() metodunu kullanmak. Şimdi aşağıdaki örnek kodlarımızı inceleyerek nasıl kullanıldığını öğrenelim.

int a = 15;
int b = 25;
int sonuc = a + b;
MessageBox.Show(sonuc.ToString());

Değerli dostlarım C# da değişken tür dönüşüm metodları ve sınıfları konusu bu kadardı. Diğer bir dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares