C# Visual Studio Kullanımı

Değerli dostlarım, bu dersimizde Visual Studio‘nun ne olduğunu, C# ile kullanımını, Visual Studio’nun indirilmesi ve hangi dilleri desteklediği gibi konuları öğreneceğiz.

Visual Studio Nedir?

Visual Studio, birçok programlama dilini kullanarak program, uygulama ya da web sitesi yapabileceğiniz bir IDE yani entegre geliştirme ortamıdır. Microsoft Windows için bilgisayar programları, web siteleri, web uygulamaları, web hizmetleri ve mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılır.

Visual Studio İndir

Visual Studio direkt olarak Microsoft’un web sayfasından indirilebilmektedir. 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlar; Topluluk, Profesyonel ve son olarak Enterprice‘dır. İndirmek için ise https://visualstudio.microsoft.com/tr/downloads/ linke tıklayabilirsiniz.

C# ve Visual Studio

Visual Studio’yu indirip bilgisayarımıza kurduğumuzda C#, C+ ve C++ gibi çoğu diller otomatik olarak gelmektedir. Kullanmak için yeni bir proje başlatmak yeterli olacaktır. Visual Studio ile proje başlattığımızda hangi dil ile proje başlatmak istediğimizi bizlere soracaktır. Açılan pencerede C#’ı seçtiğimizde ise C# son sürümü ve bileşenler zaten otomatik olarak yüklenmiş olacaktır. C#’ı seçip projemizi başlatmak C# yazmak için bizlere yeterli olacaktır.

Visual Studio Hangi Dilleri Destekler?

Visual Studio, farklı programlama dillerini destekler ve dile özgü bir hizmet olması koşuluyla, kod düzenleyicisinin ve hata ayıklayıcının hemen hemen tüm programlama dillerini desteklemesine olanak tanır. Yerleşik diller arasında C, C ++ ve C ++ / CLI (Visual C ++ ile), VB.NET (Visual Basic .NET ile), C # (Visual C # ile), F # (Visual Studio 2010’dan itibaren) ve TypeScript (Visual Studio 2013 Update 2’den itibaren) bulunur. Diğer dillerin yanı sıra Python, Ruby, Node.js ve M gibi diğer dilleri destekleme, ayrı olarak yüklenen dil servisleri aracılığıyla sağlanır.

Visual Studio Kullanımı

Visual Studio oldukça geniş çaplı bir IDE‘dir. Kullanımı öğrenmek için programı kurup karıştırmanızı ve pratik yapmanızı tavsiye ederim. Aşağıda yer alan resim genel hatları ile Visual Studio ile ilgili bizlere bilgiler vermektedir.

Evet dostlar bu dersimizde bu kadardı. Diğer bir dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares