C#’a Giriş ve İlk Adım

Değerli dostlarım, bu dersimizde C# yazılım diline giriş yapacağız. Ama öncelikle giriş yapmadan önce bilmemiz gereken bazı konuları ilk ders olarak açıklamakta fayda var. şimdi dilerseniz bunları konu başlıkları altında inceleyelim.

C# Nedir?

C# yani diğer adıyla C Sharp nedir? C#, Microsoft tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. Programlama dilleri arasında en çok tercih edilen C ve C++ ile etkileşimli şekilde geliştirilen ve modern bir kodlama sahip olan C#, birçok platform destekleyen Java dili ile de oldukça fazla benzerlik gösteriyor. Bu benzerliklerden en önemlisi ise .NET Framework platformunda nesnesel bir dil olması.

Visual Studio Nedir?

Visual Studio, birçok programlama dilini kullanarak program, uygulama ya da web sitesi yapabileceğiniz bir IDE yani entegre geliştirme ortamıdır. Microsoft Windows için bilgisayar programları, web siteleri, web uygulamaları, web hizmetleri ve mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılır.

C# Öğrenmelimiyim?

Her programlama dilini öğrenmekte fayda vardır. Sonuç olarak hepsi birbirinin aynısıdır. C# öğrenmekte kariyeriniz açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Kariyer.net gibi iş bulma sitelerini incelediğimizde bir çok yazılım firmasının C# uzmanı aradığını görmekteyiz. Şimdi diğer bir konu başlığımız olan C# ile neler yapabileceğimizi öğrenelim.

C# ile Neler Yapabilirim?

C# ile windows consoldan, windows forma ( yani masaüstü program ), web tabanlı uygulamadan mobil uygulamaya kadar bir çok alanda uygulamalar geliştirmek mümkün. burada en popüler olan ise Asp.Net ve Asp.Net MVC olmaktadır. Belirli başlı büyük web projelerine baktığımızda kapalı kaynak olması ve MsSql gibi veritabanları kullanması nedeni ile C# Asp.net kullandığını görmekteyiz.

C#’a Başlamak İçin ilk Adım

C# öğrenmeye karar verdi iseniz yapmanız gerek ilk şey Visual Studio’yu indirmek olacaktır. İhtiyaç duyacağımız tüm bileşenler program ile beraber gelmektedir. Şimdi dilersenizdiğer dersimize geçelim ve Visual Studio‘yu öğrenelim.

Sizde C# öğrenmeye karar verdi iseniz web sayfamda bulunan Yazılım Dersleri bölümünde C# derslerini bulabilir ve C# öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares