DJI Mavic Mini – Özellikleri ve Video Testi

Avuç içine bile sığabilen DJI Mavic ailesinin en küçük dronu. Amerika da hobi amaçlı dron uçurma yasası değişince DJI cevap olarak 249 Gr ağırlığında ki Mavic Mini‘yi piyasaya sürdü.

249 Gr olan bu drone 3 yönlü gimbal ile 2.7K da 30 fps 1080P de ise 60 Fps görüntü kaydedebilmekte. Ayrıca 12 MegaPixel çözünürlüğünde fotoğraf çekme özelliğine sahip.

DJI tarafından rüzgarsız havada 30 dk kadar uçabilme ve maximum 4km ye kadar menzile kadar gidebilme özelliği anlatılıyor. Ama tabi kide bunlar temiz Wifi ortamında ve rüzgarsız havalarda ölçülen maximum değerlerdir. Tabiki de ben bu drone’nun bu değerleri görmeyeceğini biliyorum 🙂

Ayrıca ülkemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı kurallara göre 500 Gr altı bir drone olduğu için herhangi bir kayıt işlemi gerektirmemektedir.

DJI Mavic Mini Özellikleri

  • 249 gram ağırlık
  • 30 dakika maksimum uçuş süresi
  • 4 km HD video iletim özelliği
  • 3 eksenli gimbal 2.7K kamera
  • Basitleştirilmiş kayıt ve düzenleme yazılımı

DJI Mavic Mini Fiyatı

Aralık ayının 2. haftası ( 2019 ) gibi ülkemize giriş yapan Mavic Mini 2 farklı seçenek olarak satılmakta. Dji standart ve fly more yani Combo paket. Bu tarih aralığında Combo paketin fiyatı 3.4003.600 tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu fiyatlar belirtilen tarihler arasında geçerli olup döviz kuruna göre ilerleyen zamanda değişkenlik gösterebilir.

DJI Mavic Mini Combo İçeriği

DJI Drone serisi ürünleri 2 paket şeklinde piyasaya sürdüğünden bahsettik. Tabiki çoğu kişinin terciği Combo paket olacaktır. Peki Combo paketin içerisinde bizleri neler bekliyor olacak.

Yukarıda ki görselde Combo paket içerisinde nelerin yer aldığı tek tek yer almaktadır. Altında x ile belirtilen parçalar o parçadan kaç tane olduğunu göstermektedir. Örneğin batarya dan 3 adet bulunmaktadır.

Hangi Hafıza Kartını Kullanmalıyım ?

Mevzu bahis video çekmek olduğunda kaliteli ve hızlı yazma özelliğine sahip Mikro Sd kart kullanmamız gerekir. Özellikle 2,7K yada 4K şeklinde video kaydedecek isek çok daha iyi yazma özelliği olan Mikro Sd kart kullanmamız gerekecektir.

DJI’ın resmi web sayfasını incelediğimizde ise tavsiye edilen Mikro Sd kartlar listelenmiş. İncelemek için tıklayınız. Tavsiyemiz Sandisk Extreme serisi Mikro Sd kart kullanmanız olacaktır.

DJI Mavic Mini QuickShot Özellikleri

Bildiği gibi DJI dornların da birbirinden güzel QuickShot özellikleri bulunmaktadır. Peki bu özellikler Mavic Mini de de varmı? Evet DJI Mavic Mini de 4 adet  QuickShot özellikleri mevcut. Bu özellikler ise; Dronie, Rocket, Kreisen ve Helix olmak üzere 4 adet QuickShot özelliği mevcut durumda.

Üzülerek belirtmek isterim ki benim en çok sevdiğim özellik Active Track malesef yok 🙁 . Zaten bu kadar küçük bir drone dan böyle bir özellik beklemek doğru olmaz.

DJI Mavic Mini Video Kalitesi

DJI Mavic Mini Kimlere Hitap Eder ?

Öncelikle bir ürün almadan önce ihtiyaçlar belirlenmelidir. Benim ihtiyaçlarım neler? ve bu ürün benim ihtiyacımı karşılar mı? şeklinde düşünülmelidir.

DJI Mavic Mini ilk defa drone alacak, Active Track gibi bir özelliğe ihtiyaç duymayan, 1 Km menzil benim için yeterli, 2.7K 30 Fps bana yeterli ve bütçesi dar olan herkese hitap eder.

Onun haricinde tüm özellikler olsun 4K çekebilsin menzili çok olsun diyorsanız size DJI Mavic Air yada DJI Mavic Pro gibi cihazları tavsiye ederim.

DJI Mavic Mini Hakkında Görüşlerim

Özelliklerine bakıldığında hemen hemen ihtiyaçlarımı karşılayan bir cihaz olduğu için aralık 2019 da ülkemize giriş yapan ben bu cihazı hemen satın aldım. Benim için en cazip noktası 3 yönlü gimbal‘a sahip olması ve fiyatı idi.

Ayrıca bataryanın alttan yada üstten değil direkt arka kapağından içeri takılması ayrı bir avantaj. Çünkü uçuş esnasında batarya düşme yada çıkma gibi bir problem söz konusu değildir.

Benim için diğer bir avantajı ise SHGM için kayıt gerektirmemesi idi. Çünkü ben sonuç olarak hobi olarak kullanacağım.

Sonuç olarak 1 Km menzil ve ortalama 25 Dk havada uçması da bana yeteceği için bu ürünü tercih etmemem için hiçbir sebep yoktu. Belki ilerleyen zaman içerisinde DJI Mavic Air alabilirim. Peki neden Mavic Air derseniz; üzerinde sensörlerin olması ve Active Track gibi özelliklere ihtiyaç duyabileceğim için tercih edebilirim.

Şimdilik DJI Mavic Mini ihtiyaçlarımı karşıladığı için oldukça memnunum.

Herkese güvenli uçuşlar dilerim 🙂  …

2 yorum “DJI Mavic Mini – Özellikleri ve Video Testi

  1. Merhabalar, Mavic mini de 2 sorunum var. 1.si video kaydı başlatıtığımda 17sn lik kayıt yapıp duruyor sonra tyine kayıt başlatıyorum o da 17 sn sürüyor bunun nedeni ne olabilir?
    2. sorunum ise quickshot drone 30mt seçip baklattığımda 25 mt sonra uçuç sınırı gibi bir hata veriyor ve cansel and start new öesajı alıyorum sorun nedir acab? teşekkürler

    1. Öncelikle yüksek hızlı yazma özelliği olan hafıza kartları kullanmanız gerekir. 25 mt sorununa gelince uçurduğunuz yer önemli. buna rağmen yine bu sorunları yaşıyorsanız hemen garantiye yani teknik servise göndermenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares