En Popüler Programlama Dilleri – 2020 Yılı

Değerli dostlarım merhabalar, bu yazımda güncel olarak son dönemde ( 2020 yılı ) en çok popüler olan yazılım dillerini analiz edip kendimize göre fikirler edineceğiz.

Yazıma başlamadan önce söylemek istediğim bir husus var değerli dostlarım. Herhangi bir yazılım dili fanatizmi yapmaya hiç ama hiç gerek olmadığını unutmayalım. Bilmemiz gerekir ki yazılım dili amaçlarımıza ulaşmamızı sağlayan bir araçtır. Şimdi bu konuya netlik kazandırdığımızı düşünerek 2020 yılı için Stackoverflow’un açıkladığını en popüler programlama dillerine göz atalım.

Değerli dostlarım Stackoverflow’un yaptığı anket sonuçlarına göre en popüler yazılım dilleri aşağıda listeleyeceğiz. Peki neden bu istatistik için Stackoverflow’un anketini baz alıyoruz? Çünkü değerli dostlarım yazılım geliştiricileri için en güzel kaynak ve çözüm merkezi Stackoverflow olmakta. Yazılım geliştirmeye dair hemen hemen her sorun bu platform üzerinde tartışılmakta ve çözüm bulunmaktadır.

En Popüler Programlama Dilleri

Değerli dostlar gerekli açıklamaları yaptıktan sonra şimdi dilerseniz son zamanda en popüler yazılım dillerini aşağıda yer alan listemiz üzerinden inceleyelim ve kendimize bazı fikirler çıkartalım.

  1. Java
  2. Python
  3. JavaScript
  4. C#
  5. C++
  6. Php
  7. Perl

2020 yılı son güncel veriler baz alındığında bizlere gösteriyor ki iş dünyasının talebe göre en popüler programlama dilleri arasında sıra ile; Java, Python, JavaScript, C#, C++, Php ve Perl‘ü göstermekte.

Tabikide bu liste dahada uzamakta ama bizler sadece Java, Python, C# ve Php üzerinde duracağız. Şimdi dilerseniz kısa kısa bu programlama dilleri hakkında bilgiler verelim ve sonuca bakalım.

Java

Java, Kurumsal Yazılım Geliştirme’nin tartışmasız kralıdır; kurumsal ölçekli web uygulamaları oluşturmak için kullanılır. Dolayısı ile geniş iş fırsatları sunmaktadır. Ayrıca popüler çoğu proje ( Twitter, Amazon vs ) Java ile kodlanmıştır.

Python

Python, son zamanların en popüler programlama dillerinden birtanesidir. Daha çok kullanım amacı yapay zeka, web uygulamaları ve makine öğrenimi gibi alanlarda kullanılır. Youtube ve Instagram gibi popüler web siteleri Python kullanır.

C#

C#, C dilinden türetilmiş yapacaklarımızın sınırı olmayan bir programlama dilidir. C# ile Masaüstü yazılımlardan web tabanlı projelerine oyunlardan consol uygulamalarına kadar hemen hemen her şeyi yapabiliriz. Tek dezavantajı .Net yapısı altında olmasıdır. Bu yüzden esnek bir değildir. C# daha çok kurumsal projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Php

Php, öğrenmesi kolay nesne yönelimli web programlama dilidir değerli dostlarım. Dünya üzerinde yer alan internet sitelerinin hemen hemen yüzde 50’si Php ile çalışmaktadır. Php daha çok web uygulamaları, içerik yönetim sistemleri ve E-Ticaret sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sonuç

Değerli dostlarım yukarıda 2020 yılı içerisindeki en popüler programlama dillerini sizlere listeledik ve önemli olan programlama dilleri hakkında kısa bilgiler verdik. Burada yorumu sizlere bırakmak isterim değerli dostlarım. Ama şu konu asla unutulmamalı ki programlama dilleri amaçlarımıza ulaşmak için araçlarımızdır. Asla dil fanatizmi yapmaya gerek olmadığını düşünmekteyim. Projemize en uygun programlama dilini seçmek bizler için en iyisi olacaktır.

Bu yazımında sonuna geldik değerli dostlarım diğer bir yazımda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares