Front End, BackEnd ve FullStack Nedir?

Değerli dostlarım merhabalar, nedir bu Front End ve Back End dediğinizi duyar gibiyim. Zira öyle olmasaydı bu yazıma tıklamazdınız. Özellikle Web geliştiriciliği yapıyor iseniz muhakkak duyduğunuzu ve bu terimleri öğrenmek için bu yazıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.

Şimdi dilerseniz Front End, Back End nedir? Front End Developer kimdir? ne iş yapar? yada Back End Developer kimdir? ne iş yapar? hatta ve hatta tüm bu işlemlerin yapılması yani FullStack nedir? bunları kısaca zamanınızı alıp kafanız bulanmayacak şekilde başlıklar halinde açıklayalım.

Front End Nedir?

Front End Development ise bir kullanıcının gözü ile gördüğü Front yani ön geliştirmelerin tamamıdır. Örneğin bir web sayfasına bağlandığımızda gözümüz ile gördüğümüz herşeydir. Bu geliştirmeleri yapan kişiye ise Front End Developer denir.

Front End Developer bu geliştirmeleri yaparken Html, Css, JavaScript yada jQuery gibi teknolojileri kullanır. Tabi ki kullandığı teknolojiler bu saydıklarımız ile sınırlı değil. Örnek olması açsından bu verileri verdik.

Back End Nedir?

Back End Development kullanıcının gözü ile görmediği adı üzerinde Back yani arkaplanda yapılan işlemlerdir. Bu geliştirmeleri yapan kişiye ise Back End Developer denir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi kullanıcı burada yapılan işlemlerin hiçbirini görmez. Back End Developer bu geliştirmeyi yaparken sunucu taraflı teknolojileri kullanır. Örneğin; C#, Php, Sql yada Python gibi. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

FullStack Nedir?

FullStack Developmet ise hem Front End hemnde Back End development işlerin tümüne denir. Örneğin bir web sayfasının hem yazılımı hemde tasarımı aynı anda yapılması gibi.

Uzun lafın kısası bir web sayfasının yapımı restaurant’da yemek söylemek gibidir. Aşcılar mutfakta yemeği hazırlar ve müşteri bunu görmez. Garsonlar ise sunum ve görsel işlemleri yapar ve kullanıcı bunu görür. Gibi düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares