GoPro Hero 7 Black Uzun Kullanım Testi

Değerli dostlarım bu yazımda sizlere GoPro Hero 7 Black aksiyon kamerasının uzun kullanım testi hakkında bilgiler vereceğim. Bu aksiyon kamerasını yaklaşık 8 aydır kullanmaktayım. Bu zaman zarfı içerisinde bu aksiyon kamerası ile yaşadığım olumlu ve olumsuz yönlerini sizlere anlatacağım.

4K 60FPS titreşimsiz video Sloganı ile GoPro geçtiğimiz dönemde Hero 7 ailesini piyasaya sürdü. Ayrıca kamera GPS, 8x SlowMotion ve Facebook, Twitch, YouTube veya Vimeo’da canlı yayın gerçekleştirebilmesi gibi diğer eşsiz özelliklere de sahip. GoPro Hero 7 Black yeni bir aksiyon kamerası almayı düşünenler için mükemmel bir seçenek olabilir.

GoPro Hero 7 Black Özellikleri

GoPro Hero 7 Black aksiyon kamerasının özellikleri aşağıda sıralanmakta. Ama burada dikkat çeken özelliğimiz ise 4K 60 FPS video çekimi ve en güzeli ise HyperSmooth ile titreşimsiz gimbal gibi video çekimi.

 • 12 MP kamera
 • 4K 60FPS – 1080P 240FPS Video çekimi
 • HyperSmooth ( Titreşimsiz video çekimi – Stabilizasyon )
 • 10 Metre Suya dayanıklık ( Housing olmadan )
 • Sesli komut ( Konuşarak kontrol etme )
 • Dokunmatik ekran
 • 8x SlowMotion
 • Gps – TimeWrap
 • HDRSuperPhoto ve RAW Fotoğraf çekimi
 • Live Streaming ( Canlı Yayın )
 • Dikey Portre Modu ( Sosyal Media için )

Şunu da belirtmekte fayda var 1080P ile 240 FPS video çekebildiği için müthiş kalitede SlowMotion video çekmenize olanak sağlamaktadır.

GoPro Hero 7 Black Kutu İçeriği

GoPro Hero 7 serisini kutu içerisine baktığımızda ne yazık ki fazla bir beklentiye girmemek gerekir 🙂 Ülkemiz şartlarında pahalı olan bu cihazı satın aldığımızda ister istemez beklentiye giriyoruz tabi.  Ne yazık ki fazla bir şey çıkmamakta.

Peki kutu içerisinde neler var? Şöyle; GoPro Hero 7 Black , 1 adet batarya , 1 adet housing  , 1 adet usb C şaz kablosu , 1 adet Mounting Buckle , 1 adet Flat Adhesive Mount ve son olarak ise 1 adet Curved Adhesive Mount çıkmakta.

Not: Eğer eski bir aksiyon kameranızın var ise bağlantı apartlarını yine aynı şekilde Hero 7 ile de beraber kullanabilirsiniz.

GoPro Hero 7 Black Fiyatı

GoPro Hero 7 serisi 3 farklı seçenek ile ülkemizde satılmaktadır. Bu seçenekler ise şu şekilde; Hero 7 White , Hero 7 Silver ve Hero 7 Black. Bunlar içerisinde en iyi özelliklere sahip olan ise Black versiyonudur.

2019 yılının 6. ayında ben Hero 7 Black versiyonunu 1900 TL ye satın aldım. Bu yazıyı ise 24/04/2020 tarihinde yazıyorum. Şuan fiyatına baktığımda müthiş bir şekilde artmış. 🙁 Döviz kurları sürekli değişiklik gösterdiği için bu tarihteki ( 24/04/2020 ) fiyatı baz alacağım.

Şuan fiyatları incelediğimde ortalama olarak Hero 7 Black 3100 TL , Hero 7 Silver 2400 TL ve son olarak Hero 7 White ise 2100 TL ortalama fiyatlarda satılmaktadır.

DJI Osmo Action – Hero 7 Black Karşılaştırması

İşte en önemli konu başlığımız burası. GoPro piyasaya Drone üretip satmak istemesi ile DJI benim alanıma mı giriyorsun birader diyerek hemen DJI Osmo Action‘ı piyasaya sürdü. Osmo Action daha ilk sürüm olmasına rağmen GoPro katili olarak anılmaya başladı ve aksiyon kamerası piyasasını altüst etmeyi başardı. Çünkü müthiş özellikleri olan bir aksiyon kamerası.

Peki neden ben GoPro Hero 7 Black’i tercih ettim? Dji Osmo Action; önde kamerası, daha sağlam kasası, daha hızlı açılıp kapanabilen, daha iyi video stabilizasyonu yapan ve Hero 7 den daha iyi gece performansı sunan bir aksiyon kamerası olmasına rağmen ben GoPro Hero 7 Black‘i tercih ettim.

Çünkü; aksiyon kamerasının espirisi geniş açıdır. Osmo Action video stabilizasyon’u yaparken %20 oranında Crop ( video daratma ) yapıyor. Geniş açı özelliğini pek kullanamıyoruz. Bu yüzden normal bir kameradan pek bir farkı kalmıyor. Ayrıca önde yer alan ekranda görüntü 1 yada 1.5sn geç gelmekte ve çekim süresi vs küçük yazıldığı için ihtiyacımız olan bazı bilgileri yakından bakmadığımız sürece göremiyoruz. Ayrıca GoPro Hero 7 de bulun GPS özelliğin bulunması bu kamerayı seçmemde diğer bir etken oldu.

Ama şuna inanmaktayım Osmo Action’nın 2. verisiyonu müthiş olacak.

Hangi Hafıza Kartını Kullanmalıyım?

Mevzu bahis video çekmek olduğunda kaliteli ve hızlı yazma özelliğine sahip Mikro Sd kart kullanmamız gerekir. Özellikle 2,7K yada 4K şeklinde video kaydedecek isek çok daha iyi yazma özelliği olan Mikro Sd kart kullanmamız gerekecektir.

GoPro’nun resmi web sayfasını incelediğimizde ise tavsiye edilen Mikro Sd kartlar listelenmiş. İncelemek için tıklayınız. Tavsiyemiz Sandisk Extreme serisi Mikro Sd kart kullanmanız olacaktır.

GoPro Hero 7 Black Video Testi

GoPro Hero 7 Black Hakkındaki Görüşlerim

Yukarıda neden Hero 7 Black‘i seçtiğimi belirtmiştim. Şimdi sizlere uzun dönem kullandıktan sonra bu aksiyon kamerasının artı ve eksi yönlerini ve bana yöneltilen soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

GoPro Hero 7 Black artı yönleri; En büyük artısı HyperSmooth ile titreşimsiz video çekmek ve GPS özelliği. HyperSmooth’dan bahsetmiştik. GPS özelliği ben oldukça fazla kullanıyorum. Müthiş çok güzel olması gereken bir özellik. Diğer en iyi özelliği ise 4K 60FPS video çekebilmesi. Ama ben hiç 4K video çekme ihtiyacı duymadım. 1080P de ise 240FPS video çekebilmesi bizlere kaliteli SlowMotion video kaydetme olanağı sunuyor. Bu özelliğini oldukça sık kullanıyorum. Bunların yanı sıra Instagram için dikey video çekme, sesli komut ve housing’inin olmaması çok büyük avantajlar. Hosing’e ihtiyaç duymaması su altı ve su üstünde müthiş bir ses performansı sağlamakta. Benim açımdan diğer bir artısı sesli komut sistemi. GoPro Start Recording dediğimde hiç bir tuşa basmadan kendisi kayda başlıyor. GoPro Stop Recording dediğimde ise kaydı hiçbir tuşa basmadan sonlandırıyor. Pil performansından bahsetmek gerekir ise tam dolu şarz ile 1 saate yakın çekim yapabiliyorsunuz. Usb type C kablosu ile de çok hızlı şarz olabilmekte.

GoPro Hero 7 Black eksi yönleri ve Problemler ; Öncelikle sık kullanımlarda yavaş açılıp yavaş kapanıyor. Ve yine aynı şekilde sık kullanımlarda kayıt düğmesine basıldığında ilk 3sn ses boğuklaşıp sonra normale dönüyor. Gece çekimlerinde ISO’yu fazla açıyor ve sonuç olarak kalitesiz görüntüler ortaya çıkıyor. Uzun kullanımda kamera üzerinde bulunan açma kapama düğmesi çabuk yıpranıyor. Ve son olarak bu aksiyon kamerasına mikrofon takmak istediğinizde bir adaptör almanız gerekiyor. Bu adaptörün fiyatı ise 800Tl civarında. İşte buna anlam veremiyorum malesef 🙁 resmen para tuzağı.

GoPro Hero 7 mi Hero 8 mi? ; İşte bana en çok sorulan soru bu. İkisi de hemen hemen aynı fiyat gider hero 8 alırım vs vs. Şimdi sonuç olarak bu bir aksiyon kamerası ve yapabileceği iş belli. Ben şahsen Hero 7 ile Hero 8 arasında abartılacak bir fark görmüyorum hatta fark görmüyorum. Dolayısı ile 300 400TL fazla para vermenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.

GoPro Hero 7 Vlog kamerası olarak kullanılabilir mi? ; Bu sorunun cevabı evet. Mikrofon adaptörü ve Rode VideoMicro gibi bir mikrofon takıldığında Vlog çekmek için ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayabilir. Küçük yapıda olması ayrıca bir avantaj sağlamakta. Ama sonuç olarak bu bir aksiyon kamerası. Daha kaliteli Vlog çekim işlemleri için Canon g7x gibi kameralara yönelmenizi tavsiye ederim.

Titreşimsiz Video Gimbal Gibi mi? ; Evet HyperSmooth özelliği gimbal etkisi verip titreşimsiz videolar çekmenize imkan sunuyor. Ama birebir gimbal demek yanlış olur. Tam titreşimsiz video çekmek istiyorsanız yine bir gimbal’a ihtiyacınız var. Aksiyon kameranızı gimbal’a takabileceğiniz bazı plate’ler n11 gibi internet sitelerinde satılmaktadır.

Bu yazımda sizler için GoPro Hero 7 Black aksiyon kamerasının uzun kullanım testi, artı ve eksi yönlerini ve sizden gelen sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan bir soru var ise alt tarafta yer alan yorumlar kısmına yazabilirsiniz. İyi günler dileğimle hoşçakalın.

5 yorum “GoPro Hero 7 Black Uzun Kullanım Testi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares