İşletmeniz İçin Google My Business

Değerli dostlarım merhabalar, çağımız internet çağı dolayısı ile maksimum rekabet için işimizi internet’e taşımak zorunlu gibi bir şey haline geldi. Artık çoğu işletme müşterilerine internet üzerinden ulaşıyor.

İşte tam burada Google bizlere Google My Business hizmetini ücretiz bir şekilde sunuyor. Google My Business yani Türkçe karşılığı benim işletmem anlamına gelmektedir. Bu özellik sayesinde işletmenizin Google aramalarında ve haritalarda kolay bir şekilde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca tüm bu hizmetler için hiçbir ücret ödemezsiniz.

İşletmeme Faydası Nedir?

Google My Business hizmetinin başlıca faydalarını saymak gerekirse;

  • Müşteriler internette arama yaptıklarında işletmenizi kolaylıkla bulur.
  • Müşteriler işletmenizin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olurlar.
  • Bu hizmeti kullanan işletmeler diğer işletmelere göre kalitesini ortaya koymuş olurlar.
  • İş yeriniz Google aramalarda ve haritalarda göründüğünde sizlere çok daha kolay ulaşırlar.
  • Müşterileriniz işletmeniz için yorum yapabilmekte ve sizler kolayca cevap verebilmektesiniz. Buda müşterilerinize artı bir pozitif algı yaratmaktadır.
  • İşletme fotoğrafları ekleyip kullanıcılara daha iyi bir itibar yaratabilirsiniz.
  • Müşterileriniz harita konumları sayesinde sizlere navigasyon yardımı ile çok daha rahat ulaşabileceklerdir.

Google Benim İşletmem özelliği tüm artıları ileişinizi internete taşımaya, işletmenize internet müşterilerini çekmeye, müşterilerinize kolaylıklar sunmaya, kalitenizi arttırmaya ve son olarak daha fazla para kazanmanıza olanak sunacaktır.

İşletmemi Nasıl Google’a Kaydederim?

İşletmenizi Google’a kayıt etmek oldukça basittir. Yapmanız gereken ilk şey google.com/business linkine tıklamak ve sağ üstte yer alan “Hemen Başlayın” sayfasına girmek. Hemen ardından Google hesabınız ile oturum açın. İşletme adınızı girerek “ileri” butonuna tıklayın. Bu adımı da tamamladıktan sonra karşınıza gelen sayfa içerisinde İşletmenizin adını, adresini, açılış kapanış saatlerini, ürün ve hizmetleri ve son olarak haritalarda konumunu belirtin. Devam ettiğinizde işletme kategorinizi seçin. Hemen ardından sizlere telefon numarası ve web adresinizi soracaktır bu bilgileri de girdikten sonra “Devam” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayın.

Son olarak ise Google sizlere doğrulama seçeneği sunacak. Doğrulama işlemi bittikten sonra artık her şey hazır olacak. Doğrulama sonrası işletmenizin Google aramalarda görüntüsü aşağıdaki olacaktır.

Google Benim işletmem anasayfası üzerinde artık işletmenizi internet’ten arayan, haritalarda bulan, yapılan yorumlar ve analiz gibi bir çok bilgiyi ekranda görüp yönetebileceksiniz.

İşletmemi Nasıl Google Haritalara Kaydederim?

İşletmenizi Google haritalara eklemek oldukça önem arz ediyor. Artık internet kullanıcıları internett’e arama yapıp işletmenize ulaştığında Google haritalar üzerinden cep telefonu ile tek tıkla navigasyonu başlatıp kısa sürede işletmenize ulaşabiliyor.

İşletmenizi Google haritalara eklemek oldukça önemlidir. Yukarıda işletmenizi kayıt esnasında Google sizlere haritalardaki konumu etiketlemenizi isteyecektir. Bu etiketlemeyi yaptığınızda otomatik olarak işletmeniz Google haritalara eklenmiş oluyor. Eğer bu adımı atladı iseniz panik yapmayın, doğrulama sonrasında Google benim işletmem yönetim panelinde haritalara ekleme yapabilirsiniz.

Değerli dostlarım, bu yazımda işletmenizi internet’e taşımanın ilk adımını, nasıl Google aramalarında ve haritalarda görünür hale getirmeyi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım bir faydam olmuştur diğer bir faydalı bilgiler yazımızda görüşmek üzere.

2 yorum “İşletmeniz İçin Google My Business

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares