jQuery append() , prepend() , after() ve before()

Merhaba dostlar, bu dersimizde jQuery appned() , prepend() , after() ve before() metodlarını öğreneceğiz. Öncelikle bu 4 metondun ama seçilen bir Html elementinin başına yada sonuna ekleme yapmaktır.

Varsayalım li elementinde bir listemiz başına yada sonuna bir liste elemanı eklemek istiyoruz işte burada bu dersimizde öğreneceğimiz metodlar geliyor. Şimdi hiç vakit kaybetmeden ilk metodumuz olan append() metodu ile örneklerimize başlayalım.

jQuery append()

jQuery append() metodu seçilen Html elementinin sonuna ekleme yapar. şimdi örneğimiz ile anlayalım.

Evet dostlar yukarıdaki örneğimizi incelediyseniz Html p elementini seçtik ve append() metodu ile sonuna ekleme yaptık.

jQuery prepend()

jQuery prepend() metodu ise append() metodunun tersine seçilen bir html elementinin başına ekleme yapacaktır. Örneğimizi inceleyelim ve anlayalım.

Dostlar yukarıdaki örneğimizde görüldüğü gibi prepend() ile seçtiğimiz ol Html elementinin içerisine en başa ekleme yaptık.

jQuery after()

jQuery after() metodumuzda ise şöyle bir ince detay var. Seçilen bir Html elementinden sonra işlem yap. Şimdi örnek ile anlayalım.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi seçtiğimiz bir Html elementini after() metodu kullanarak seçilen elementten sonra bir ekleme yaptık.

jQuery before()

jQuery before() metodumuzda ise yine aynı şey söz konusu. Seçilen bir Html elementinden önce işlem yap. Şimdi örnek ile anlayalım.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi seçtiğimiz bir Html elementini before() metodu kullanarak seçilen elementten önce bir ekleme yaptık. Diğer bir derste görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares