jQuery find() , siblings() , next() ve nextAll()

Merhaba dostlar, bu dersimizde jQuery find() , siblings() , next() ve nextAll() metodlarının nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını sizlere anlatmaya çalışacağım.

Şimdi dilerseniz hiç vakit kaybetmeden ilk metodumuz olan find() metodu ile başlayalım.

jQuery find()

jQuery find() metodu seçilen bir Html elementinin içerisinde belirttiğimiz bir Html elementinin bulunması için kullanılır. Örneğimiz ile anlayalım.

Yukarıdaki örneğimizde div elementini seçtik ve içerisinde yer alan span elementlerini bulup kırmızı border rengine çevirmesini istedik.

Metod içerisine parametre olarak * işareti koysa idik div içesindeki tüm elementleri seçecekti.

jQuery siblings()

jQuery siblings() metodu belirli bir Html elementinin içerisinde seçilen bir elementin kardeş elementlerini seçer. Karmaşıktır örneğimize bakarak daha iyi kavrayalım.

Yukarıdaki örneğimizde görüldüğü gibi div elementi içerisindeki tüm kardeş elementleri seçecektir. Metodumuz da seçtiğimiz Html elementinin kardeş elementlerini seçti.

jQuery next()

jQuery next() metodumuz ise seçilen bir Html elementinden sonra gelen kardeş elementi seçer. Örneğimiz ile daha kolay kavrayalım.

Yukarıdaki örneğimizde h2 elementini seçtik ve metodumuz seçtiğimiz elementten sonra gelen kardeş element olarak bize h3 elementini döndürdü.

jQuery nextAll()

jQuery nextAll() metodu ise seçtiğimiz bir Html elementinden sonra gelen tüm kardeş elementleri seçer. Şimdi örneğimiz ile daha kolay anlayalım.

Yukarıdaki örneğimizi incelediğimize göre seçtiğimiz h2 elementinden sonra gelen tüm kardeş elementlerinin seçildiği ve kırmızı olarak seçildiğini göreceksiniz. Diğer bir derste görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares