jQuery first() , last() , eq() , filter() ve not()

Merhaba dostlar, bu dersimizde jQuery first() , last() , eq() , filter() ve not() metodlarını öğreneceğiz. Bu metodları daha çok filtreleme için kullanmaktayız. Oldukça kullanışlı ve işlevsel bir metoddur. Mantığını iyice kavramanızı tavsiye ederim. Bir web sitesinde client olarak filtreleme işlemi bu metodlar ile yapılır.

Hiç vakit kaydetmeden dersimizin ilk metodu olan first() metodu ile başlayalım.

jQuery first()

jQuery first() metodu seçilen bir Html elementi içerisinde yer alan ilk elementi bizlere döndürür. Örneğimizi inceleyelim.

Yukarıdaki örneğimizde birden fazla div bulunmakta. jQuery first() metodu ile div elementini seçtik ve ilk sırada yer alan div elementini bizlere geri döndürdü.

jQuery last()

jQuery last() metodu ise first() metodunun tam tersi bir işlem yapar. Seçilen Html elementinin en son elementini bizlere döndürür. Örneğimizi inceleyelim.

Yine aynı şekilde yukarıdaki örneğimizde birden fazla div bulunmakta. jQuery last() metodu ile en sonuncu div elementini bizlere döndürdü.

jQuery eq()

jQuery eq() metodu belirtilen Html elementini döndürür. Bu metodumuz bir parametre alır. Burada dikkat edilmesi gereken parametrenin 0 dan başlaması. Örneğimizi inceleyelim.

Yukarıdaki örneğimizde eq() metodumuza 1 parametresi girildi ve 2. sırada yer alan p elementini seçmiş oldu.

jQuery filter()

jQuery filter() metodu belirtilen Html elementleri içerisinde class yada id değeri olan Html elementlerini filtrelemek için kullanılır. Şimdi aşağıdaki örneğimizi inceleyelim.

filter() metodumuz ile p Html elementini seçtik parametre olarak ise class değeri intro olanı belirttik. Bize p elementleri içerisinde class değeri intro olan 2 elementimizi bize seçip gösterdi.

jQuery not()

jQuery not() metodu ise filter() metodumuzun tam tersine belirttiğimiz id yada class değerlerini taşıyan Html elementlerini değil o özelliği taşımayan elementleri bizlere gösterir. Şimdi örneğimizi inceleyelim.

not() metodumuz ile p elementlerini seçtik ve parametre olarak ise class değeri intro olarak belirttik. Metodumuz p elementleri içerisinde class değeri intro olmayan p elementlerini bizlere seçip gösterdi. Diğer bir derste görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares