jQuery Misc – each() , size() , index()

Merhabalar dostlar, bugünkü dersimiz jQuery each() , size() ve index() metodları. Bu metodları iyice kavramanızı tavsiye eder. Çünkü sık sık kullanacağız.

Hiç vakit kaybetmeden ilk metodumuz olan each() metodu ile dersimize başlayalım.

jQuery each()

jQuery each() metodu binevi döngü işlevi görür. Seçilen elementlerin sayısı kadar çalışır ve işlem yapar. Örneğimize bakalım.

Yukarıda yer alan örneğimizde görüldüğü gibi 3 adet li elementimiz var. li Html elementini seçtik ve each() metodu 3 adet li elementini binevi döngüye girdi ve ekranımıza 3 kere alert ile mesaj verdi.

jQuery size()

jQuery size() metodu seçilen Html elementlerinin sayısını bizlere döndürür. Yanlız bu metodumuz jQuery 3.0 dan sonra çalışmaktadır. Örnek kodumuz aşağıda yer almaktadır.

$("button").click(function(){
  alert($("li").size());
});

Yukarıdaki örnek kodumuzda metodumuz kaç adet li elementinin olduğunu bulacak ve bizlere alert ile ekranımıza mesaj olarak yazdıracaktır.

jQuery index()

jQuery index() metodumuz seçilen Html elementinin kaçındı indis değerinde olduğunu gösterir. şimdi örneğimize bakalım.

Yukarıda ki örneğimizi incelediğimizde 3 adet li elementimiz var. Bu elementlerden bir tanesine tıkladığımızda metodumuz kaçıncı sırada olduğunu yani indis değerini bize döndürecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus indis değerlerinin 0 dan başlamasıdır. Yani ilk sıradakine tıkladığınızda 0 değerini bize döndürecektir. 2. elementimize tıkladığımızda ise bize 1 değerini döndürecektir. Diğer bir derste görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares