jQuery slideDown() , slideUp() ve slideToggle()

Merhaba dostlar, bu dersimizde jQuery slideDown() , slideUp() ve slideToggle() metodlarını anlatmaya çalışacağım. Herhangi bir web sitesinde muhakkak görmüşsünüzdür. Sıkça sorular sorular sayfası vardır, soruya tıkladığınızda aşağıya yavaşça panel açılır ve sorunun cevabı gösterilir. İş bu slide ile yapılır.

Kullanımı şu şekildedir.

$(selector).slideDown(speed,callback);

Yine aynı şekilde diğer metodlar gibi parametre alabilir. Ve yine aynı şekilde aldığı parametler Saniye , slow ve fast şeklindedir.

Hiç vakit kaybetmeden örneklerimize geçelim.

jQuery slideDown()

jQuery slideDown() metodu istenilen butona tıkladığında seçilen Html elementinin aşağıya doğru açılmasını sağlar. Örneğimizi inceleyelim.

Yukarıdaki örneğimiz daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Şimdi diğer metodumuza geçelim.

jQuery slideUp()

jQuery slideup() metodu slideDown() metodunun tam tersi bir işlem yapar. Aşağıdaki örneğimizi inceleyerek daha iyi anlayalım.

Yukarıdaki örneğimizde açıkta olan panelimiz tıklandığında yukarı doğru kapandı. Şimdi ise diğer metodumuza geçelim.

jQuery slideToggle()

jQuery slideToggle() metodumuz ise açıkta olan elementimizi kapatmaya kapalı olan elementimizi ise açmaya yarar. Şimdi örneğimize bakalım ve daha iyi kavrayalım.

Görüldüğü üzere slideToggle() metodumuz ile kapalı olan panelimizi yavaşça açtık açık olan panelimizi ise yavaşça kapattık. Tek bir buton ile 2 işlev yaptık.

Diğer bir derste görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares