jQuery stop() , callback() ve channing()

Dostlar merhaba, bu dersimizde jQuery‘nin birbirinden güzel 3 metodunu anlatmaya çalışacağım. bu metodlar stop() , callback() ve channing() metodlarıdır.

Birbirinden farklı işlevde kullanılan bu metodları şimdi ayrı ayrı ele alalım.

jQuery stop()

jQuery stop() metodu bir eylem yapılırken tetiklendiğinde yapılmaya devam eden eylemin durdurulmasını sağlar. Nasıl mı? aşağıdaki örneğimizi inceleyelim.

Yukarıda ki örnekten de anlayacağımız gibi tıkladığımızda yavaşça panel açılacak ama stop butonuna tıkladığımızda ise yapılan eylem durdurulacaktır.

jQuery callback()

jQuery callBack() metodu geri çağırmak anlamına gelir. Yazdığımız kodlar satır satır işlemektedir. Yapılan bir işlem bitse bile o işlem bittiğinde callBack() ile geri çağırıp işlem yaptırabiliriz. Örneğimizi inceleyelim.

Örneğimizde hide() metodu ile p elementimizi gizledik ama hide() metodumuza callBack() ile geri çağırma yazdık. İşlem bittiğinde bu metod çalışacak ve ekranımıza alert ile mesaj verecektir.

jQuery channing()

jQuery channing() metodu zincirleme işlemler yapmak için kullanılır. Kullanımı oldukça basittir. Özellikle ben kod yazarken sıkça kullanırım. Bir kodu satır satır yazmak yerine Html elementimize yaptıracağımız işleri tek bir satır kod ile yapmamızı sağlar. Örneğimizi inceleyerek daha iyi kavrayalım.

P elemntimize birden fazla işlem yaptık. Zincirleme yapma idik en az 3 satır daha kod yazacaktık. channig() yani zincirleme metodunu kullanarak bu işlemi tek satırda yaptık. İşte bu kadar basittir.

Herkese kolay gelsin 🙂 . Diğer bir dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares