Laravel Nedir?

Değerli dostlarım merhabalar, Laravel dersimizde başlamadan önce Laravel konusuna giriş yapıp ne olduğunu kısaca öğreneceğiz. Php ve MySql gibi dersleri öğrendikten hemen sonra web projeleri geliştirmek isteriz. Ama sizlere tavsiyem bu geliştirmek istediğiniz projeleri bir MVC yapısı içerisinde geliştirmeniz olacaktır.

Php çatısı altında çeşitli MVC yapıları mevcuttur. Bunlar Laravel, Titan, Codeigniter ve Symfony gibi. Biz burada Laravel MVC yapısını seçip öğreneceğiz. şimdi Laravel’i tanıyalım.

Laravel; en küçük uygulamadan oldukça geniş projelere kadar yazılım yapabileceğiniz MVC yapısına sahip açık kaynak kodlu PHP frameworküdür. 2015 ve 2016 yıllarında sitepoint tarafından yapılan en popüler framework anketinde üst üste iki sene liderliği göğüsledi. Github üzerinde en çok takip edilen PHP projesidir. Web sanatçılarının PHP frameworkü sloganını hakkını sonuna kadar vermektedir. Laravel’in en çok sevdiğim özelliği ise Mysql ile başladığınız sistemi ileride kolayca PostgreSQL, Oracle, SQLite veya MSSql sistemine çevirebilirsiniz.

Şimdi Laravel’in ne olduğunu öğrendik. Diğer bir dersimizde Laravel dosylarını sunucumuza indirip kod yapısını anlayacağız. İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares