MsSql Nedir?

Değerli dostlarım merhabalar, bu yazımda MsSql‘in ne olduğunu daha çok hangi amaçlarda kullanıldığını. MsSql‘in anlamı; Microsoft Sql Server demektir. Microsoft’un kurumsal pazara sunduğu ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Kurumsal projelerde oldukça yaygın kullanılmaktadır.

MsSql kendi içerisinde çeşitli versiyonlara sahiptir. Bunlar ; Datacenter, Enterprice, Standart, Web, Workgroup ve Express versiyonlarıdır. Şimdi MsSql nerelerde kullanılır? MySql ile arasındaki farklar nelerdir? ve son olarak MsSql nasıl öğrenilir? konu başlıkları altında bunları öğrenelim.

MsSql Nerede Kullanılır?

MsSql ilişkisel veritabanı yönetim sistemini hemen hemen her projede kullanabilir. Oldukça güçlü bir veritabanı sistemidir. En yaygın kullanım alanı ise büyük kurumsal projelerdir. Büyük projelerde MsSql yada Oracle gibi veritabanı sistemleri kullanılmaktadır. Bu veritabanlarının çok fazla olumlu önleri bulunmaktadır. Yalnız Microsoft bu ürünü bedavaya vermemektedir. Proje büyüklüğüne göre kullanıcılardan ücret almaktadır.

MsSql ve MySql Arasındaki Farklar

Değerli dostlarım MsSql konusu araştırdı iseniz mutlaka aklınıza bu soru takılmıştır. MsSql ile MySql arasındaki farklar nelerdir? Öncelikle .Net geliştiricileri daha çok MsSql kullanmakta. Php geliştiriciler ise daha çok MySql kullanmaktadır. MsSql’in MySql en büyük farkı ise MsSql’in daha güçlü olması ve çok gelişmiş özelliklere sahip bir sisteme sahip olması. Ama aynı işi hemen hemen iki veritabanı ile yapabilirsiniz. Güvenlik anlamında ise her ikisi de birbirinden güvenli veritabanları dır. Hız konusunda da yaptığım testler sonucunda her iki veritabanı arasında abartılacak bir fark ben göremedim.

MsSql mi kullanmalıyım yoksa MySql mi? diye bir soru var ise aklınızda sizlere şöyle cevap vereyim. Geliştirme ortamınız .Net ise MsSql kullanmanızı Php gibi bir ortamda geliştirme sağlıyorsanız MySql kullanmanızı tavsiye ederim.

MsSql Nasıl Öğrenirim?

MsSql nasıl öğrenilir? diye kafanızda soru işareti var ise hiç endişelenmeyin. Sql yapısını kullandığı için öğrenmesi oldukça kolaydır. MySql kullanmayı bilen bir kişi MsSql’i çok daha rahat kullanacaktır. İnternet’te çeşitli ücretli ücretsiz kurslar yer almaktadır. Ama sizlere şu eğitim setini satıl alın gibi bir şey söyleyemem.

Eğer sizde MsSql öğrenmek istiyor iseniz web sayfamda yer alan MsSql kategorisini takip edebilirsiniz. İlerleyen zamanda MsSql ile ilgili ders makaleleri yazacağım. yazılım derslerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares