MySql BackUp – Veritabanı Yedekleme

Değerli dostlarım merhabalar, Bir MySql veritabanımız var ve içerisinde veriler olduğunu varsayalım. Bu veriler bizim için önemli olsun. Sonuç olarak bu verileri kaybetmek istemeyiz. İşte bu konuda veritabanımızı belirli periyotlarda yedeklememiz gerekiyor.

Bunu yapmanın birden fazla yöntemi vardır. Bu yedekleme işlemini kod ile yada belirli Sql arayüz programları kullanarak yapabiliriz. MySql de veritabanı yedeklemek için  kolaylık olsun diye PhpMyAdmin gibi yazılımlar kullanırız.

PhpMyAdmin Sql veritabanımızı yönetmemize yarayan bir arayüz yazılımdır. Peki sadece PhpMyAdmin mi kullanmamız gerekiyor? Tabiki de hayır buna benzer birden fazla yazılım mevcuttur Navicat gibi. Ücretsiz olduğu için ben sizlere PhpMyAdmin üzerinden anlatacağım.

Sql Kodu ile Veritabanı Yedekleme

Bunu pek tavsiye etmesem de Sql kodu ile veritabanı yedekleme yapabiliriz. Aşağıda yer alan kodu inceleyelim.

BACKUP DATABASE testDB TO DISK = 'D:\backups\testDB.bak';

Yukarıda Sql kodumuz ile testDb adındaki MySql veritabanımızı yedek aldık.

PhpMyAdmin ile Veritabanı Yedekleme

Şimdi PhpMyAdmin ile MySql Veritabanımızı yedekleyelim. Aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyelim.

Oldukça basit. İlk olarak sol taraftan yedeklemek istediğimiz veritabanımıza tıklıyoruz. Ardından yukarıda yer alan Dışa Aktar sekmesine tıklıyoruz. Son olarak Git butonuna tıkladığımızda ise veritabanımızı indirmiş oluyoruz. Oldukça Basit 🙂

PhpMyAdmin ile Veritabanı Yükleme

Bir MySql veritabanımız var şimdi sunucumuza import edelim. Aşağıdaki resmi inceleyelim.

Elimizde bir MySql veritabanı mevcut diyelim ve sunucumuza import edelim. PhpMyAdmin anasayfamız üzerinde iken yukarıda yer alan İçe Aktar sekmesine tıklıyoruz. Dosya seç butonuna tıklayarak veritabanımızı seçiyoruz ve son olarak git butonuna tıkladığımızda veritabanımız sunucuya yüklenmiş oluyor.

Hepsi bu kadar basit. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares