Php ile Kdv Hesaplama

Değerli dostlarım merhabalar, bu örnek uygulamamamız da Php ile Kdv nasıl hesaplanır? onu öğreneceğiz. Şimdi bu örneğimize başlamadan önce bilmemiz gereken bir şey var, oda KDV‘nin nasıl hesaplandığı.

Kdv nasıl hesaplanır? ; İlk olarak Kdv’nin nasıl hesaplandığını matematiksel olarak anlamamız gerekmektedir. Aksi taktirde bu örneği pek anlamayacağız. Kdv dahil hesaplamak için matematiksel formülümüz şu şekilde ;  tutar * (oran / 100) . Kdv hariç hesaplamak için ise matematiksel formülümüz ; tutar / (1 + (oran/100)). Burada önemli olan ise işlem önceliğinin parantez içi olması. Şimdi dilerseniz fonksiyonlarımıza geçelim.

Php KDV Dahil Hesaplama Fonksiyonu

Şimdi Php ile Kdv dahil nasıl hesaplanır bir fonksiyon oluşturarak öğrenelim. Öncelikle bir tutarımız var belirttiğimiz yüzdelik oranında Kdv ekleyip toplam rakamı return edelim.

function kdvDahil($tutar,$oran){
 $kdv = $tutar * ($oran / 100);
 $toplam = $tutar + $kdv;
 return $toplam ;
}

echo kdvDahil(100,18);
// Çıktımız 118 TL olacaktır

Fonksiyonumuza parametre olarak 100 TL ve %18 oranında ise parametre gönderdik. Bu şekilde fonksiyonumuz 100 TL ye yüzde 18 Kdv ekleyip bizlere 118 TL olarak return etti.

Php KDV Hariç Hesaplama Fonksiyonu

Şimdi Php ile Kdv hariç nasıl hesaplanır bir fonksiyon oluşturarak öğrenelim. Öncelikle bir tutarımız var belirttiğimiz yüzdelik oranında Kdv oranını çıkartıp Kdv’siz rakamı return edelim.

function kdvHaric($tutar,$oran){
 $kdvSiz = $tutar / (1 + ($oran/100));
 return $kdvSiz;
}
 echo kdvHaric(118,18);
 // çıktımız 100TL olacaktır

Fonksiyonumuza parametre olarak 118 TL ve yüzde 18 Kdv oranı verdik. Bu şekilde fonksiyonumuz 118 TL den yüzde 18 lik Kdv oranını çıkartıp bizlere Kdv’siz halini return etti.

Değerli dostlarım Php ile Kdv hesaplamak işte bu kadar basit. Diğer bir örnek uygulamamızda görüşmek üzere.

2 yorum “Php ile Kdv Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares