Php ile Tarayıcı Dili’ni Bulma ve Yönlendirme

Merhaba dostlar, bu makalemde sizlere Php ile tarayıcı dili nasıl bulunur? ve dillere göre nasıl yönlendirme yapılır? bunu anlatmaya çalışacağım.

Kullanıcının tarayıcı dili o kullanınıcının hangi dil ile konuştuğu hakkında bizlere ipucu verir. Eğer kullanıcı ingilizce dilini kullanıyorsa web sayfamıza bağlandığında dil seçimi yaptırmadan sayfamızın ingilizce verisiyonuna yönlendirmek kullanıcıya kolaylık sağlayacaktır. Şimdi nasıl yapılır? bunu öğrenelim.

$dil = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2); 

if ($dil == 'tr') {
  header("Location: tr.php");
}

Yukarıdaki örnek kodumuzda HTTP_ACCEPT_LANGUAGE özelliğimizi kullanarak kullanıcının tarayıcını dilini elde ettik. Ardından if kontrol yapısı ile kullanıcımızı yönlendirmek istediğimiz sayfaya yönlendirdik.

Bu örneği çoğaltmak mümkündür. Örneğin web sayfamız türkçedir ek olarak da ingilizce seçeneği vardır. Tarayıcı dili Türkçe dışında bir dil ise direkt olarak kullanıcıyı ingilizce sayfasına yönlendirebiliriz. Aşağıdaki örnek kodumuzu inceleyelim.

$dil = substr($_SERVER['HTTP_ACCEPT_LANGUAGE'],0,2); 

if ($dil == 'tr') {
  header("Location: tr.php");
}else{
  header("Location: en.php");
}

Yukarıda web sayfamıza tarayıcı dili Türkçe dışında bir kullanıcı geldiğinde if kontrol yapısı direkt olarak else bloğuna düşüp kullanıcıyı en.php linkine otomatik olarak yönlendirecektir. İşte bukadar diğer bir makalede görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares