PHP isset(), unset() ve empty() Kullanımı

Değerli dostlarım, bu yazımızda Php isset(), unset() ve empty() ne zaman nasıl kullanılır? bunları öğreneceğiz. Php de bir değişkenin tanımlı olup olmadığı, boş veya dolu olup olmadığı gibi kontrollerin yapılabildiği ve son olarak değişken silme işleminin yapıldığı fonksiyonlardır.

Şimdi dilerseniz ilk fonksiyonumuz olan isset() fonksiyonu ile başlayalım.

Php isset() Kullanımı

Php isset() fonksiyonu; değişken ya da dizi değişkeninin hafızada var olup olmadığını kontrol edilmesini sağlayan fonksiyondur. Eğer değişken tanımlı ise geriye True, tanımlı değil ise False değerini bizlere döndürür. Aşağıdaki örneğimizi inceleyelim.

$degisken = 'merhaba dünya';

if (isset($degisken)){
	echo 'Değişken tanımlı';
}else{
	echo 'Değişken tanımlı değil';
}

Php unset() Kullanımı

Php unset() fonksiyonu; tanımlı olan normal değişken yada dizi değişkenini hafızadan silmek için kullanılır. unset() fonksiyonu ile birden fazla değişken hafızadan silinebilir. Şimdi aşağıdaki örnek kodumuzu inceleyelim.

$degisken = 'merhaba dünya';

echo $degisken; //çıktı: merhaba dünya
unset($degisken);
echo $degisken; //çıktı: Undefined variable tanımsız

Php empty() Kullanımı

Php empty() fonksiyonu; Parametre olarak girilen değişkenin boş olup olmadığını kontrol edilmesini sağlar. Değişken boş ise true, değil ise false değerini döndürür. Aşağıda yer alan örnek kodumuzu inceleyelim.

$degisken = '';
echo empty($degisken); //çıktı: 1

if(empty($degisken)){
	echo 'Değişken Boş';
}else{
	echo 'Değişken Boş Değil';
}

Php isset(), unset() ve empty() fonksiyonlarının kullanımı işte bu kadar basit arkadaşlar. Eğer sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazmanız yeterli olacaktır. Diğer bir yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares