Php MD5 ile Şifreleme Kullanımı

Değerli dostlarım merhabalar, bu yazımızda Php ile MD5 şifrelemeyi öğreneceğiz. MD5 Php ile yapılan en basit şifreleme yöntemidir ve hemen hemen herkes kullanır.

Şimdi bu şifreleme yöntemini neden kullanırız şöyle basit bir örnek verelim. Örneğin; veritabanımıza kullanıcı kaydı gerçekleştirdik, veritabanımızda şifre stunun da kullanıcının şifresini açık açık görmek büyük bir güvenlik zafiyatı olacaktır.

Kullanıcı şifresini MD5 ile şifreleyip veritabanın da saklamak oldukça mantıklı olacaktır. Şimdi aşağıdaki örnek kodumuzu inceleyelim.

$sifrele = 'hüseyin yaman';
     
$sonuc = md5($sifrele,false);
var_dump($Sonuc);
//çıktımız b12c5c83c7fe6de35811e2b6d4f72cd1 olacaktır

Yukarıda yer alan örnek kodumuzda “hüseyin yaman” kelimesini MD5 yöntemi ile şifreledik ve sonuç olarak “b12c5c83c7fe6de35811e2b6d4f72cd1” şifreli halini gördük. İşte bu kadar basit bir yöntem dostlar.

Şimdi ise dilerseniz şifrelenmiş verinin doğruluğunu kontrol edelim. Aşağıda yer alan örnek kodumuzu inceleyelim.

$veri = 'hüseyin yaman';

if (md5($veri) === 'b12c5c83c7fe6de35811e2b6d4f72cd1 ') {
    echo "doğru";
    // yada yapılacak işlem
}

Yukarıda yer alan kodumuzda “hüseyin yaman” kelimesinin üretilen şifre ile eşdeğer olup olmadığını kontrol ettik. Eğer doğru ise geriye True değerini return edecektir.

Bu yazımız bu kadar dostlar. Sormak istediğiniz herhangi bir soru olması durumdan aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Diğer bir yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares