Titan – Yerli Php Mvc FrameWork

“Php’yi öğrendim artık uzmanlaşmak istiyorum ve bir web çatısı arıyorum” diyorsanız işte size php mvc yapısı ile yazılmış bir web çatısı Titan Mvc Framework. 

Bunu kendimi örnek vererek anlatmak istiyorum, php öğrendikten sonra bir boşluğa düşmüştüm. Çünkü bana göre dil öğrenmek zor değil uzmanlaşmak zor. Kendim bir web çatısı yapmak istedim, framework’leri inceledim ama birtürlü işin içinden çıkamadım.Bu boşluğu Titan Mvc ile doldurdum.Sizde benim gibi iseniz makalemi baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Titan Mvc Nedir?

Titan, Turan Karatuğ tarafından geliştirilen Mvc tasarım deseni ile oluşturulmuş, hızlı ve basit şekilde web uygulamaları geliştirmeyi sağlayan yerli bir php çatısıdır.

Gereksinimler ve Kurulum

Sistem gereksinimleri : Php >= 7 , Php PDO eklentisi ve Apache Mod Rewrite Modülü.

Kurulum : Kurulum iki şekildede olabilir. Composer ile Kurulum ve Manuel kurulum. Kurulum hakkında daha detaylı bilgi için Titan Mvc için hazırlanmış web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Composer ile kurulum kodu aşağıdadır.

$ composer create-project tkaratug/titan2 titan

Model View Controller

MVC’nin açılımıdır Model View Controller. Titan Mvc deseni kullandığı için Routing, Model, View ve Controller üzerine çalışmaktadır.Bunu anlamak ilk başta zor gelebilir, çünkü diğer framework’lerin çoğunda türkçe kaynak bulmak zor olduğu için sizi zorlayabilir. Titand Mvc’de ise Türkçe anlatım klavuzu bulunmaktadır.

Ayrıca Composer ile Model, View ve Controller oluşturabiliyorsunuz.

$ php titan make:controller UserController
$ php titan make:model User
$ php titan make:middleware Auth

Versiyon 1 vs Versiyon 2

Titan Mvc resmi web sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza Versiyon 1 ve Versiyon 2 Seçenekleri görünecektir. İlk yayımlanan versiyonu 1. olanıdır Codeigniter yapısına oldukça benzerlik gösterir. 2. Versiyon ise Laravel ve Symfony gibi Framework lerden benzerlik alarak ortaya çok daha güzel bir versiyon çıkartılmış. Benim sizlere tavsiyem Versiyon 2 dir.

Benim Görüşlerim

Yukarıda da belirttiğim gibi php öğrenip uzmanlaşmak istiyorsanız sizin için ilk etapta en iyi web çatısı Titan Mvc olacaktır. Model View Controller olayını Titan Mvc ile çok daha  kolay kavrayabilir kaliteli uygulamalar geliştirebilirsiniz. Küçük ve orta uygulamalar için oldukça idealdir. Özellikle Titan v2 yi sizlere şiddetle tavsiye ediyorum. Öğrenmesi oldukça basit ve web dünyasında kafanızda oluşan çoğu soru işaretlerini ( Cache, restful, Curl vs ) ortadan kaldıracaktır.

Ben fazlasıyla başarılı buluyorum ve projelerimde kullanıyorum. Bu web çatısını hazırlayan ve Open Source eden Turan Karatuğ’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla…

Titan Mvc v2 İndir

Titan Mvc v2 Türkçe Kılavuz

2 yorum “Titan – Yerli Php Mvc FrameWork

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares