WordPress Yazı Sürümlerini Silmek

WordPress de bir post atarken yada yazımızda değişiklik yaptığımızda bunu sürümler olarak veritabanımıza kaybolmaması için kayıt eder. Bu hiçbir problem yaratmaz, hatta yazılarımızın kaybolmaması için oldukça iyi bir özelliktir.

Şöyle bir dezavantajı bulunmaktadır; sürekli yazı yazıp değiştirdiğimizde veritabanımız şişecektir. Bunu ihtiyaçlarımız doğrultusunda giderebiliriz.

WordPress Yazı Sürümlerini İptal Etmek

wp-config.php dosyamızda aşağıdaki kodu müsait bulunan bir yere yapıştırınız. Bu kod yazılardaki sürüm özelliğini tamamen kapatacaktır.

define( ‘WP_POST_REVISIONS’, false );

WordPress Yazı Sürümlerini Limitlemek

Sürümlerin kayıt edilmesini tamemen iptal etmez, belirlediğimiz limitler çerçevesinde kaydeder. Bunun için aşağıda yer alan kodu wp-config.php dosyazmıza müsait bir yere yapıştıralım.

define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 3 );

WordPress Yazı Sürümlerine Süre Vermek

WordPress varsayılan olarak her 60 saniyede bir kayıt tutar, 600 yaparsanız her 600 saniyede bir kayıt tutmasını sağlayabilirsiniz. wp-config.php dosyamıza aşağıdaki kodu yerleştirin.

define( ‘AUTOSAVE_INTERVAL’, 600 );

WordPress Yazı Sürümlerini Silmek

Bunun için eklenti kullanabiliriz yalnız daha kolay bir yöntemide mevcut. SQL kodu yazmamız yeterli olacaktır. SQL kodumuz aşağıdaki gibidir.

DELETE from wp_posts WHERE post_type = 'revision'

Benim fikrimi sorarsanız eğer ben her ay sql kodu ile eski sürümleri silip veritabanı üzerindeki yoğunluğu almaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares