Yazılım Öğrenmeye Başlamak

Değerli dostlarım, bugün yazılım öğrenmeye başlamak gibi çok detaylı bir konuya el atacağız. Yaptığım araştırmalar ve bana gelen sorular neticesinde çoğu kişinin yazılım öğrenmeye niyetinin olduğunu gördüm. Akabinde ise yazılım öğrenmeye başlamak adında bu makaleyi yazmaya karar verdim.

Bu makaleyi bana gelen sorular ve internet’ten yaptığım araştırmalar sonucunda belirli konu başlıkları halinde kısa ve öz şekilde anlatmak istiyorum. Çok detaylı bir konu olmasına rağmen yeni başlayacak olan bir kişinin kafasını bulandırmadan kısa ve net bilgiler ile anlatmaya çalışacağım. Öncelikle ben yazılıma nasıl başladım? konusu ile başlayalım.

Ben Nasıl Başladım?

Öncelikle benim bilgisayar ile tanışmam 1998 yılında IBM ile oldu. Tabi ki o yıllar Windows 95 yüklüydü ve pek bir şey yaptığımda söylenemez. 2002 yıllarında internetin yaygınlaşması ile bilgisayarımda tesadüfen açtığım Front Page programı iyiden iyiye inceledim. Bu sayede yazılım hakkında bilgi sahibi oldum.

İnternet üzerinde araştırmalar yaparak bir web sitenin nasıl açıldığını öğrendim. Burada ki amacım site açmak değil Front Page programı üzerinde yaptıklarımın çalışıp çalışmaması idi. Üniversite yıllarında ise Almanca öğrenmek için bir web sitesi kurdum. Ama bu site işlevsel değildi kesinlikle çok ama çok basitti. Akabinde yaptığım bu site yüksek tıklamalar almaya başladı ve bunu paraya çevirebileceğimi keşfettim. Belirli bir paralar kazandıktan sonra bu web sitesini sattım. Ve yazılıma uzun bir ara verdim.

Aradan yıllar geçtikten sonra bu işin benim için oldukça ideal olduğuna karar verdim ve sıfırdan öğrenmeye başladım. Çeşitli kitaplar ve eğitim setleri satın aldım. Sonrada C# kursuna gittim. Yazılım kursunda pek bir şey öğrendiğim söylenemez benim en iyi hocam Google oldu. Öğrenmeye inat ederek yazılım üzerine düştükçe düştüm ve ortalama son 8 yıldır nisbeten profesyonel yazılımlar geliştirmekteyim. Ve bildiklerimi bu Blog sayfamdan sizlere aktarmaktayım.

Sıfırdan Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan yazılım öğrenmek istiyorum diyorsanız size şöyle bir örnek ile anlatmak istiyorum. Ben Web Yazılım geliştirmek istiyorum dediğinizde yapmanız gerek şeyler şu şekilde ; öncelikle Html öğreneceksiniz, ardından Css, ardından ise JavaScript, ardından Php yada Asp.Net ve son olarak ise Php’yi seçti iseni MySql, Asp.Net’i seçti iseniz MsSql öğrenmeniz. Bu şekilde yazılımı öğrendiğinizde örnek veriyorum sahibinden.com veya yemeksepeti.com gibi web tabanlı uygulamalar geliştirebileceksiniz.

Tabi yukarıda yer alan senaryo web tabanlı uygulama için geçerlidir. Bu örnekleri çoğaltmam mümkündür. Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda yazının en altında yer alan yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

Yazılım öğrenmeye başlamadan önce yazılım kelimesinin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Yazılım ; değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik aygıtların birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır. Yazılım dünyanın en aptal makinesi olan bilgisayara satır satır ne yapması gerektiğini anlatmaktır.

Yazılımın kelime anlamını öğrendikten sonra ne üzerine geliştirme yapacağımızı bilmemiz gerekmektedir. Kendinize şu soruyu sorun; ben web tabanlı uygulama mı geliştireceğim?, oyun mu geliştireceğim? yada mobil uygulama mı yapacağım? Bu sorunun cevabını verdikten sonra geriye projenize uygun kodlama dili yani teknolojiyi seçmek kalıyor.

Yok hayır ben hobi olarak kod yazmak istiyorum diyorsanız sizlere JavaScript, Php yada C# Console‘u tavsiye ederim.

Asla Pes Etme!

Evet dostlar Asla Pes Etmeyin!!! yazılım öğrenme aşamasında bazı şeyleri yapamayacaksınız yada yapmakta zorlanacaksınız. Bilgisayarı kaldırıp bir yere koyacaksınız. Ben şahsen yazılım öğrenme aşamasında çalışmayan bir kod yüzünden bilgisayarımı parçaladığımı bile hatırlıyorum. 🙂

Bu gibi durumlarda sakın vazgeçmeyin 1 saat yada 1 gün ara verin ve yeniden düşünmeye başlayın. Muhakkak bir yerde hata vardır ve onu bulacaksınız. Hataları bulmak için sürekli Google üzerinden araştırma yapın yada forumlar üzerinden bir bilene danışın. Unutmayın yazılım öğrenirken en iyi hocanız Google olacaktır. stackoverflow.com gibi platformları muhakkak kullanının. Uzun lafın kısasına gelecek olursak Asla Pes Etmeyin!!!

Yazılım Dersleri

Yazılım öğrenmeye karar verdiğinizde hemen hemen çoğu kişini aklına yazılım kurslarına gitmek gelir. Değerli dostlarım sizlere samimi şekilde açık konuşmak isterim. Bu tarz kurslar tamamen ticaridir. Zar zor kazandığınız paraları bu tarz kurslara dershanelere vermemenizi tavsiye ederim. Keza bu kursların ücretleri ise 8.000 10.000 TL arasındadır. İyi kurslar illaki vardır ama bu ücretlere kesinlikle değmeyecektir. Ve sonuç olarak pek bir şey öğrenemeyeceksiniz.

Sizlere bu konuda tavsiyem Udemy ( 30 – 60TL arası yazılım kursları ) gibi internet platformlarını kullanmanız olacaktır. Ayrıca benim kişisel web sayfamda yazılım dersleri bulunmaktadır. Bu derslere sırasıyla göz atmanızı tavsiye ederim. Yazılım dersleri için linke tıklayabilirsiniz. Nasıl başlayacağınızı bilirseniz eğer, hiçbir para harcamadan internet üzerinden yazılım öğrenebilirsiniz.

İngilizce’nin Önemi!

Değerli dostlarım İngilizce hemen hemen her sektörde ve her yerde önemli olmakta. Bu yazılım içinde geçerlidir. Kod yazarken kullanacağımız metodlar ve fonksiyonlar tamamen İngilizce’dir. Hatta kullanacağımız çoğu yazılımlar dahil hepsi İngilizcedir.

Yazılım konusunda İngilizce’nin en önemli olduğu konulardan bir tanesi ise, bir proje geliştirirken aldığımız hataları internet’ten araştırırken çözümü Türkçe sayfalardan bulamayabiliriz. Dolayısıyla StackOverFlown gibi yabancı kaynaklı internet sitelerine bakmamız gerekebilir. Tabi ki de çözümü bulabilmek için minimumda olsa İngilizce bilmemiz gerekecektir.

Ve son olarak yazılımda İngilizce’nin önemi şudur dostlar, yazılım sektörü Global bir sektördür. Yurt dışında çalışmanız gerekebilir. Tabi ki de yurt dışına çıktığınızda çalışacağınız yerde İngilizce konuşacaksınız. Bu yüzden İngilizce oldukça önemli bir yere sahiptir.

Üniversite Şart mı?

En çok sorulan soru bu arkadaşlar. Üniversite şart değil ama giderseniz %100 sizler için faydalı olacaktır. Ben şahsen gitmedim. Ama gitmeyi gerçekten çok istiyorum. Ülkemizde çoğu iş başvurusunda diploma istenmektedir. Dolayısıyla bunun için bilgisayar bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir.

Yazılımcılar Asosyal midir?

Çok enteresan konu başlığı öyle değil mi 🙂 Ama internette yaptığım araştırmalarda insanlar bu konuyu çok merak etmiş. Hayır arkadaşlar yazılımcılar yada yazılım geliştiricileri asosyal değildir. Bu sadece onların işi. İşimizin hemen hemen %100’ü bilgisayar başında geçtiği için ister istemez insanlar asosyal olduklarını düşünmekteler. Ama öyle değil 🙂

Şimdi Yazılım Öğrenmeye Başlayın

Evet dostlar sizde yazılım öğrenmeye karar verdiyseniz hemen şimdi başlayabilirsiniz. Sabrın sonu selamettir dostlar. Ve yaşınız kaç olursa olsun geç kalmış sayılmazsınız. Başlamak için web sayfamda bulunan Yazılım Dersleri bölümüne girebilirsiniz. Dersleri sırası ile takip ettiğinizde yavaş yavaş yazılım öğrenmeye başlayacaksınız.

Bu yazımızda bu kadar dostlar, eğer sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa aşağıda yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Diğer bir faydalı bilgiler yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares