Yeni Bilgisayarım Macbook Pro 2020

Değerli dostlarım, bu yazımda sizlere yeni bilgisayarım olan 2020 model Macbook Pro ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım.

Öncelikle yıllardır Windows kullanan birisi olarak neden Macbook’a karar verdim onu belirli konu başlıkları altında sizlere anlatmak isterim.

Neden Macbook Aldım?

Yukarıda belirttiğim gibi yıllardır Windows kullanan birisi olarak neden Macbook Pro‘yu tercih ettiğimin cevabı oldukça basit; Bilgisayarın kalitesi, Mac Os işletiminin oldukça stabil çalışması, pil performansı ( yaklaşık 10 saat ) ve Windows bir bilgisayarda yapabileceğim işleri Mac Os üzerindede yapabiliyo olmam.

Yukarıda saydığım nedenler içerisinde Macbook Pro almamdaki en büyük etken Mac Os’un oldukça stabil çalışması. Çünkü ben yazılım geliştirme işi ile meşgulüm, dolayısıyla bir iş yapıyorum. Windows işletim sisteminde zaman geçtikçe performas düşüyor ve bazen iş yaparken mavi ekran uyarısı verebiliyor. Projeninizin son halini kaydetmedi iseniz vay halinize 🙂 . Herşey sil baştan. Bilgisayarda iş yapan birisi olarak bu gibi problemler ile uğraşmak istemediğim için ben Macbook Pro’yu tercih ettim. Çünkü işime odaklanmak istiyorum.

Ayrıca pil performansı ve retina ekranından bahsetmeden geçemicem. Bu bilgisayarı tam şarz ile ortalama 10 saat kadar kullanabiliyorum, ve pil bitse de dert değil şarz kablosunu taktığınızda kaldığınız yerden işinize devam edebiliyorsunuz. Retina ekrana geldiğimizde ise söyleyeceğim hiçbir söz yok beklentimin çok ama çok üstünde.

Macbook Pro Fiyatı ve Özellikleri

Öncelikle fiyatından bahsedelim. Ben 1 Kasım 2020 tarihinde baz versiyonunu satın aldım. Özellikleri güncel bilgisayarlara göre bakıldığında 1 tık düşük sayılıyor. Ama Macbook Pro daki yazılım ve donanım uyumu sayesinde 2. kat fazla özellikte olan bilgisayarlar ile aynı performansı sunuyor.

İlk Mac Os Deneyimi

Yukarıda da belirttiğim yıllardır Windows kullanan biriyim ve ilk defa Mac Os işletim sistemi kullandım. Peki ilk deneyimim nasıl oldu? Dürüst olmam gerekir ise ilk etapta oldukça zorlandım. Hatta kendi kendime ben hatamı yaptım acaba deyip tekrar Windows işletim sistemine sahip bilgisayar mı alsam diye kendime defalarca sordum. Ama bilgisayarı kullanmaya devam edince Mac Os işletim sisteminin bana kullanım açısında herhangi bir problem çıkarmayacağını anladım. Ayrıca klavye ile kısayolları ile beraber kullanıldığında gerçekten ama gerçekten tam bir iş makinası ve iş için yapılmış bir işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak sizde benim gibi yıllarca Windows kullanıcısı iseniz Mac Os işletim sistemine alışmanız zaman alacaktır. Ama pişman olmazsınız.

Touch Bar Kullanımı Nasıl?

Bu bilgisayar ile ilgileniyorsanız muhakkak biliyorsunuzdur ki artık üzerinde Touch Bar ile geliyor. Touch Bar Oled ekrana sahip bilgisayar üzerinde ne çalışıyorsanız ona göre butonlar gösteren bir ekran. Kullanışlı ve güzel bir özellik. Ama ben pek kullanma ihtiyacı pek duymuyorum.

İnternet üzerinde ki araştırmalarımda insan F tuşlarının olmamasından kaygılanmış. kaygılanmanıza hiç gerek yok FN tuşuna basılı tuttuğunuzda Touch Bar üzerine tüm fonksiyon tuşları gösterilmiş oluyor.

Track Pad Kullanımı Nasıl?

Track Pad işte can alıcı noktalardan bir tanesi de bu. Bu bilgisayarı Track Pad ile mouse kullanmadan çok kolay ve hatta çok daha iyi kullanabilirsiniz.

Bilgisayarı almadan önce ilgili videoları izledim oldukça kullanışlı olduğunu herkes anlatıyordu. Ama cihazı alıp kullanmaya başladığım da iyinin de iyisi olduğunu söyleyebilirim. Müthiş bir şekilde başarılı. Birkaç parmak hareketi ile her şeyi yapabilirsiniz.

Ve Sonuç

Dostlar sonuç olarak neden Macbook Pro‘yu tercih ettiğimi yukarıda sizlere anlatmaya çalıştım. Benim ihtiyaçlarımı fazlası ile karşılayacak bir makina olduğunu ve bu yüzden satın aldığımı söyleyebiliriz.

Peki bu cihazı kimler almamalı; eğer sürekli oyun oynuyor, windows form üzerinde yazılım geliştirme yapıyor iseniz bu bilgisayar size hitap etmeyecektir. Bu durumda sizlere Windows tabanlı bilgisayarlar daha uygun olacaktır.

Peki kimler almalı; Özellikle fotoğraf, video grafi, yazılım geliştiriciliği, mobil uygulama geliştiriciliği gibi işler yapıp işinize odaklanmak mavi ekran ve performans kaybı yaşamama isteyen herkese bu cihazı tavsiye ederim.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var bir süre cihazı kullanıp satmaya karar verdiğinizde tıpkı İphone gibi fazla zarar etmeden hızlıca ikinci el olarak cihazı kolaylıkla satabilirsiniz.

İyi günler dileğim ile.

2 yorum “Yeni Bilgisayarım Macbook Pro 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares