Zhiyun Smooth Q İncelemesi ve Özellikleri

Değerli dostlarım, bu yazımda benimde uzun süredir kullanmakta olduğum Zhiyun Smooth Q Gimbal ürününü inceleyip uzun kullanım hakkında bilgilere vereceğim.

Peki Gimbal nedir ne işe yarar? ; Video kayıtlarında yaşanan en büyük sorun olan titremenin önüne geçmek için kullanılan ve Gimbal adı verilen cihazlar nisbeten makul fiyatlara akıcı videolar çekmenize yardımcı olan cihazlardır.

Zhiyun Smooth Q Özellikleri

Şimdi dilerseniz bu Zhiyun Smooth Q el Gimbal’ın teknik özelliklerini inceleyelim.

  • 6” Boyuta kadar telefonlar taşıma
  • Eşzamanlı mobil şarj desteği
  • 12 saate kadar kullanım süresi
  • Yatay ve Dikey kullanıma olanak sağlayan montaj kiti
  • 320 Derece Pan, Tilt, Roll Aks Rotasyonu
  • Zoom konrol butonu
  • Otomatik nesne takibi ve time-lapse

Zhiyun Smooth Q Kutu İçeriği

Zhiyun Smooth Q satın aldığınız da kutu içerisinde sizleri; Zhiyun Smooth Q, taşıma çantası, Usb şarz kablosu, kullanım kılavuzu ve son olarak taşıma kemeri karşılamakta.

Bunlar haricinde kutu içerisinden extra hiçbir şey çıkmamakta. Bana en çok yöneltilen soru ise taşıma çantası oldu. Sağlamlık konusuna gelecek olursa kutu içerisinden çıkan taşıma çantası cihazı korumak için oldukça yeterli.

Zhiyun Smooth Q Fiyatı

Ben yaklaşık bu cihazı 2019 6. ayda satın almıştım. O zamanki dolar kuru ile yaklaşık 575 TL gibi rakam ödemiştim. 2020 5. ay ortalama fiyatı ise 699 TL civarındadır. yanlız sizlere tavsiye bu parayı Smooth Q modeline değil üzerine 50TL gibi fazla bir rakam ödeyerek Smooth Q 2 modelini almanız olacaktır. nedenlerine gelince aşağıda uzun kullanım testi başlığı altında tek tek anlatacağım.

Dji Osmo Mobile vs Zhiyun Smooth Q

Şimdi gelelim en can alıcı noktaya. Dji Osmo Mobile mı yoksa Zhiyun Smooth Q mu? Şimdi dostlar teknik özellikleri bir kenara bırakırsak ve her iki cihazı uzun süre kullanmış biri olarak hemen anlatmaya başlayalım.

Öncelikle malzeme kalitesi olarak ve işlevi bakımında aralarında neredeyse hiçbir fark yok. Dji Osmo Mobile artı olarak bizlere tetikle tuşu, led gösterge ve müthiş bir yüz tanıma sistemi sunuyor. Buna mukabil olarak fiyatı ise Smooth Q dan 300 ile 400 TL arası daha fazla tabiki. Zhiyun Smooth Q ise bizlere 12 saat kullanım süresi sunarken Osmo Mobile ise 6 saat kadar kullanım süresi sunmakta ve ayrıca Smooth Q 360 derece dönüş imkanı sunuyor.

Fiyat performans anlamında bakıldığında ise Zhiyun Smooth Q tartışmasız önde gidiyor.

Zhiyun Smooth Q GoPro Takmak

Değerli dostlar bu Gimbal her ne kadar telefonlar için tasarlansa da GoPro giibi aksiyon kameraları da takmak mümkün. Bunu yapmanın ise 2 yöntemi bulunmaktadır.

Ya gimbal’ı 360 derece selfi modunda kullanıp direkt kamera takmak yada aksiyon kameraları için bir plate satın alıp Gimbal’ımıza takıp kullanmak.

Zhiyun Smooth Q Uzun Kullanım Testi

Değerli dostlarım yukarıda belirttiğim gibi ben bu cihazı 8 ay kadar aralıksız kullandım. Malzeme kalitesi ve şarz kullanım süresi gerçekten çok iyi beni şaşırttı. Ayrıca Mobile App ile kullanıldığında yüz takibi time-lipse gibi özellikleri oldukça iyi çalışıyor.

Ama yüz takip sistemi Osmo Mobile kadar iyi değil ne yazık ki. Diğer bir eksi yönü ise biraz ağır bir telefon takıp ani hareketler yaptığınızda motorlardan ses geliyor ve video çekerken telefon bunu kayıt ediyor. Ve son olarak mikrofon ile kullanmak isterseniz güncel telefonlarda problem yaşayabilirsiniz. Çünkü telefonun mikrofon girişi tam olarak motorlara geliyor ve girişi kapatıyor.

Sonuç olarak cihaz bu fiyata fazlasıyla iyi, bu fiyata bu gimbal alınır mı? derseniz üzerine 50 TL gibi fazla ödeyerek Zhiyun Smooth Q 2 modeli tercih edilebilir. Ben Smooth Q kullanmaya devam ediyorum oldukça da performansından memnunum. Ama sizlere Zhiyun Smooth Q 2 yi tavsiye ederim çünkü aralarında pek fiyat farkı bulunmamakta.

Bu incelememizde bu kadar dostlar, umarım bir nebzede olsa faydam olmuştur. Diğer bir ürün inceleme yazımızda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares